Malý Pěčín – Kostelní Vydří – Dačice

V sobotu 24. června 2023 se vydalo 20 turistů z Jihlavy vlakem stejnou trasou jako minulou sobotu, s tím rozdílem, že tentokrát vystoupili v Malém Pěčíně. Vycházku naplánovala a vedla Eva Kumštárová.

Od zastávky se šlo cestou kolem Moravské Dyje. Tady je řeka ještě malá, spíš dělá dojem jakéhosi potoka. Pěkně v řadě za sebou jsme pokračovali, a co chvíli jsme potkávali mladé běžce se psy. Jeden z nich nám na dotaz odpověděl, že tam probíhá závod běh se psem – canicross. Uhýbali jsme závodníkům, obdivovali různé rasy pejsků, až jsme se dostali mimo jejich trasu. Polní cestičkou s krásnými výhledy do kraje jsme se dostali do obce Kostelní Vydří. U polorozpadlého zámku Kostelní Vydří jsme posvačili a pak se vydali na místní hřbitov, kde je pochován český básník Ivan Martin Jirous – Magor. Jaký to byl zvláštní člověk, tak zvláštní je i jeho hrob.

Ze hřbitova jsme po necelé půlhodince chůze do kopce přišli k poutnímu kostelu Panny Marie Karmelské. Je to pozdně barokní stavba z let 1787 – 1789. Prohlíželi jsme si kostel uvnitř a prošli si venkovní prostory s ambitem a obdivovali staré lípy, jejichž kmeny jsou časem a možná blesky poznamenané, ale stále živé. V areálu kostela se nachází klášter karmelitánů, postavený v polovině 18. století.

Naproti kostela vede lipová alej k lesnímu hřbitůvku s hrobkou rodu svobodných pánů Dalbergů. Také ten jsme navštívili a následně prošli křížovou cestou, která vede okolo hřbitůvku.

Od křížové cesty nejprve kousek po silnici a potom polními cestami, protkanými kaskádou asi devíti rybníků, jsme se dostali do Dačic. Po cestě jsme si užívali krásných výhledů. Provázelo nás pěkné – tak akorát turistické počasí.

V Dačicích jsme nemohli minout připomínku vynálezu první kostky cukru. Před odjezdem vlaku jsme se ještě stačili najíst v restauraci U Stadionu.

Po celkových 11 km jsme spokojení sedli do vlaku, který nás odvezl do Jihlavy.

zapsala V. Veselá

foto J. Veselý, F. Dörrer a P. Varhaníková