Kamenské aleje

Na první prázdninovou sobotu pořádají každoročně KČT Kamenná a obec Kamenná pochod nazvaný Kamenské aleje. Letošní (asi 13. ročník) se konal 1. července 2023.

Jihlavští turisté se také vypravili do Kamenné. Pěší jeli vlakem. Cyklisté jeli z Jihlavy na kole. Sraz si dali na začátku cyklostezky v Bedřichově a pokračovali po ní přes Pávov, A. Důl a po nové cyklostezce na Štoky a pak do Kamenné.

Než přijeli kolaři do Kamenné, pěší už byli na startu na Žižkově kopci a přijíždějící cyklisty vesele vítali. Potom se hned vydali na 15km trasu. Cyklisté se zatím na startu přihlásili a chvíli poseděli u dobré kávy se zákuskem. Po odpočinku – měli za sebou už asi dvacetikilometrový úsek z Jihlavy – se vydali na krátké kolečko po okolí, aby se vrátili do cíle na Žižkově kopci a měli ještě čas se vrátit do Jihlavy.

10 pěších směřovalo k mostu U Lutriána a 6 cyklistů je dostihlo na polní cestě. Opět veselé setkání a zamávání.

U středověkého kamenného mostu přes říčku Šlapanku U Lutriána se cyklisté zastavili. Most pochází ze 16. století. Před mostem se do Šlapanky vlévá Zlatý potok. Krátké zastavení bylo na prohlídku mostu a společné foto a pak už se kola znovu dala na cestu směrem na Věžnici, Nové Dvory a zpět do Kamenné. V cíli každý dostal Účastnický list a k zakoupení byly připraveny pro hladové turisty grilované klobásky a grilovaný kapr.

Po nějakém čase se v cíli opět pěší i cyklisté sešli. Sdělili si své zážitky z cesty a pak se zase dali na zpáteční cestu. Pěší k vlakové zastávce a cyklisté na kole přes Dobronín do Jihlavy.

Počasí bylo příjemné na cestování. Sice dopoledne chvilku foukal docela studený vítr a na obloze se občas ukázal černý zlověstný mrak, ze kterého ale nic nebylo. Později odpoledne bylo už skoro jasno a začalo být až moc teplo.

Pěší našlapali 15 km a cyklisté měli na tachometrech ujetých pohodových necelých 50 km.

Zapsala V. Veselá

foto V+J Veselí a P. Varhaníková