Vycházka Popice – Okrouhlík – Jihlava 9. března 2024

V sobotu 9. března 2024 jsme se sešli na zastávce MHD Masarykovo náměstí dolní, odkud jsme autobusem č. 7 odjeli do Popic. Po přivítání vedoucí vycházky Marie Vlčkové jsme se za mírně mlhavého a hodně větrného počasí vydali po modré turistické značce okolo vypuštěného Popického rybníku a Horního Okrouhlíku k vodní ploše Středního Okrouhlíku. Zde jsme si na pláži udělali krátkou přestávku na svačinu.

Pokračovali jsme po zelené turistické značce po hrázi rybníka, a protože zrovna probíhal jarní úklid, tak nás někteří místní vybízeli, abychom se také zapojili. Svižným tempem jsme došli k Rančířovskému Okrouhlíku, kde to vypadalo, že někteří turisté chtějí vyzkoušet teplotu vody rybníka při koupání.

Okolo bývalého vojenského prostoru jsme se dostali do přírodní lokality Pístovské mokřady. Toto místo dříve sloužilo vojenským účelům a specifický vojenský režim v minulosti dal vzniknout stanovištím vhodným pro výskyt vzácných druhů živočichů i rostlin a existenci cenných biotopů. V současnosti zde pravidelně na podzim probíhá akce Pístovské mokřady, kdy je pomocí zásahu pojezdů offroadových automobilů podporováno přežití vzácných a chráněných organismů.

Naše cesta pokračovala na vrchol Větrník, odkud už byla vidět zamlžená Jihlava. Naši vycházku jsme ukončili v lokalitě U Skalky.

Vycházka ve větrném a studeném počasí se všem líbila a zúčastnilo 25 turistů, kteří ušli 8 km.

Zapsala Marie Vlčková

Foto M. Vlčková, V. Pokorná, J. Veselý a P. Varhaníková