Přepadneme Jihlavu

V sobotu 17. února 2024, jsme se chystali na turistický pochod s názvem Přepadneme Jihlavu, který pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava s KČT, odbor Polná. Než jsme přepadli Jihlavu my, přepadl ranní déšť nás. Včerejší, skoro jarní a krásně prosluněné počasí bylo totam. Obloha byla beznadějně zatažená, ale ani to neodradilo turisty od účasti na pochodu.

Na hlavním nádraží ČD v Jihlavě nastoupilo do vlaku směr Třebíč mnoho cestujících, připravených na mokrou variantu pochodu. Většinou vystoupili v Přímělkově a vydali se na start pochodu u zříceniny hradu Rokštejn.

Naše skupina 14turistů šla po asfaltové cyklostezce vzhůru až k hradu. Mezitím se počasí umoudřilo a nepršelo

Na startu se všichni přihlásili k pochodu, obdrželi od pořadatelů bombon a pamětní placku, a také popis trasy a text od Tomáše z Čechorodu o přepadení Jihlavy v roce 1402.

Kolem hradu se to hemžilo turisty, kteří prozkoumávali okolí hradu. Mnozí vystoupali po příkrých schodech na nejvyšší bod na zřícenině a potěšili se výhledem po kraji. Mezitím se začaly těžké šedivé mraky trhat.

Po nějaké chvíli se naše skupina vydala na zpáteční cestu. Vzhledem k nočnímu a rannímu dešti jsme nechtěli riskovat nástrahy přírodních blátivých cest a klouzavých strání, zvolili jsme tedy cestu zpět po stejné trase, jak jsme k hradu přišli. Z Přímělkova jsme potom pokračovali dál po cyklostezce až do Bítovčic. Chtěli jsme tu v hospůdce U Gurmána poobědvat. Ale vzhledem k tomu, že jsme početnější skupina, a že nikdy dopředu nevíme, kolik nás bude, nemůžeme si zarezervovat místo u stolu. Je tam vždycky plno, tak už po několikáté odcházíme z Bítovčic nasyceni z vlastních zásob, nebo hladoví. Škoda. Z Bítovčic jsme odjeli autobusem do Jihlavy.

Cíl pochodu byl v Muzeu Vysočiny Jihlava. Tam byla možnost prohlídky muzea a každý účastník dostal pamětní list a oplatek na doplnění energie.

Na cestu do svých domovů nám svítilo sluníčko. Celkově naše skupina našlapala 10 km.

Zapsala V. Veselá

Foto J. Veselý, Fr. Dörrer, D. Gotvaldová