42. Teslácký šotek

Konečně po delší době krásně slunečná sobota se vydařila 20. května 2023. Na tento den připravil KČT, odbor Tesla Jihlava turistický pochod a cyklojízdu nazvanou Teslácký šotek. Byl to 42. ročník a my se také každoročně účastníme. Pěší i cyklisté.

O půl deváté ráno bylo na místě startu v areálu bývalé Tesly Jihlava živo. Scházeli se tu všichni, kteří chtěli využít krásného počasí s předpovědí bez deště a bouřky, a vyrazit po trasách navržených pořadateli. 

Našich 9 pěších turistů vyšlo na trasu 12 km směrem na Zaječí skok a Rantířov. Z jejich cesty poskytly fotografie H. Belatková a P. Varhaníková.

10 cyklistů se vydalo na 50 km dlouhou trasu. 

V deseti lidech je jízda městem složitá a možná i nebezpečná. Vzhledem k provozu na silnicích, nic příjemného. A to naše skupina nebyla jediná. Byli jsme rádi, že jsme se brzy dostali ven z města a pokračovali do Rantířova. V Rantířově na stanici ČD byla kontrola. Ta byla pro pěší i cyklisty společná. Turisté si tady mohli zkusit namalovat turistickou značku. Mnozí si to vyzkoušeli a poznali, že to není jen tak jednoduché. Značky nás provází na cestách přírodou, abychom zbytečně nebloudili. Teď v kůrovcové době bylo mnoho značek zničených, tak práce značkařů je o to více potřebná a záslužná. 

Potom naše skupina pokračovala po trase  Vyskytná nad Jihlavou, Bílý Kámen, Smrčná. Tady jsme se krátce zastavili u hospody na občerstvení, kde nás dojela skupina cyklistů Tesly. Ze Smrčné jsme jeli do Štok. V restauraci Datlík nás zlákal výborný boršč. Oko jsme si potěšili na otáčející se prasátko na rožni a pak nasedli na kola a jeli dál. 

V Dobroníně nás pozvala Eva k ní domů na kávu. Pod pergolou se příjemně sedělo, ale my museli dál do cíle cyklojízdy. 

Poslední úsek jsme jeli už bez Evy, která měla vlastně celou trasu už za sebou. Přijela totiž sama na start z Dobronína.

My pokračovali do Ždírce, Rytířska, Kozlova, Velkého a Malého Beranova a z Helenína po nové cyklostezce do Jihlavy. Prudké stoupání Úvozem bylo namáhavé, ale všichni se už těšili do cíle v Tesle, který už byl blízko. Odměna v cíli byla v podobě sladké oplatky a diplomu za absolvování 42. pochodu a cyklojízdy Tesláckého šotka. Někteří si dokonce odnesli malý dáreček jako výhru v tombole. 

Krásného slunečného dne s teplotami skoro letními si všichni užili v pohodě. Cyklisté nakonec měli na svých tachometrech 55 ujetých km.

Zapsala Věra Veselá

Foto V+J Veselí, H. Belatková a P. Varhaníková