16. Hvězdicový výstup na Čeřínek, memoriál Františka Srdínka

Jedna červnová sobota patří každý rok takovému malému svátku pro náš klub. Šest pořadatelů chystá pro své členy a pro širší veřejnost akci “Hvězdicový výstup na Čeřínek.“ Letos v sobotu 22. 6. 2024 se konal už 16. ročník.

“Hvězdicový” cíl je u Turistické chaty na Čeřínku. Toto místo má pro klub velký význam. Koná se na počest prvního předsedy Turistického klubu Čeřínek Mg.Ph. Františka Srdínka a také proto, že tady byla před 111 lety postavena dřevěná turistická chata, první na celé Vysočině a 29. 6. 1913 předána veřejnosti.

Turisté i příznivci turistiky si rozhodují, jakou trasu a jak dlouhou si zvolí. Přicházejí z různých východišť. V cíli své cesty u turistické chaty na Čeřínku se přihlásí a obdrží Pamětní list, klobásu k opečení na připraveném ohýnku a různé sladkosti, které také připravily členky odboru KČT Čeřínek.

U ohýnku se od desáté hodiny scházeli příchozí a při družném hovoru si sdělovali zážitky z cesty a mluvili o svých plánech na prázdniny. Účastnili se turisté z jihlavských odborů Tesla a Bedřichov, další z Havl. Brodu, Žďáru n. S., Pacova, Měřína, Třeště, Větrného Jeníkova a také až z Prahy, Českých Budějovic a Šumperka.

Přijeli také cyklisté z různých směrů. Pořadatelům udělalo radost, že těch našich z KČT Čeřínek přijelo z Jihlavy 8.

Také v restauraci na chatě bylo živo. V parném dni přišly vhod studené nápoje a k jídlu dobrá gulášová polévka, nebo řízek.

Celkem bylo 65 účastníků, kteří podle svých možností nachodili od 3 – 15 km. Škoda jen, že se výstupu na Čeřínek zúčastnilo jen pět našich pěších turistů. O účastníky se staralo 6 pořadatelů.

Zapsala Věra Veselá

Foto V+J Veselí, P. Varhaníková, M. Vlčková