ZJTS na Vysočině – Třebíč 15. 4. 2023

Zahájení turistické sezóny pro turisty znamená svátek, ale ve skutečnosti turisté své pochody a vycházky jen tak nepřerušují. Chodí do přírody stále – v zimě, na jaře, v létě i na podzim.

Astronomické jaro už začalo před pár týdny, ale počasí stále moc jarně nevypadá. Letošní aprílové počasí je chladné a deštivé. Celé dva dny před sobotou 15. dubna 2023 propršely a déšť zaléval krajinu ještě v noci. K ránu déšť ustal, ale prognóza byla taková, že bude pršet celou sobotu, možná s malými přestávkami. Ani to nezastavilo mnoho turistů, kteří se vydali do Třebíče, kde měla proběhnout akce “Zahájení jarní turistické sezóny na Vysočině”. Byli zde turisté samozřejmě z pořádajícího odboru Třebíč, další z Jihlavy, Pelhřimova, Havlíčkova Brodu, Humpolce, Žďáru n. S., Světlé n. S., Telče a příznivci turistiky z dalších měst a obcí. Náš odbor Čeřínek se účastnil této akce v počtu 22 turistů.

Na Karlově náměstí v Třebíči se sešli účastníci před malou tribunou. Moderátorka přivítala všechny přítomné, zvláště pak zástupkyni senátu ČR, zástupce kraje Vysočina, starostu města Třebíče, předsedu oblastního výboru KČT a předsedu pořádajícího odboru KČT Třebíč.

Po krátkých projevech došlo k navázání další stuhy s letopočtem a názvem pořádajícího odboru na veliký klíč, na který se už nová stuha málem nevešla. Otočením klíče byla pomyslně odemknuta jarní turistická sezóna.

S přáním hodně zdraví a mnoho šťastných kilometrů se turisté rozešli na zvolené trasy podle mapky s popisem, kterou každý účastník dostal s tatrankou při přihlášení k pochodu.

Naše skupina si vybrala zkrácenou trasu, vzhledem k počasí a rozmáčenému terénu. Cestu přes rozhlednu Na Pekelném kopci jsme vynechali.

Z města Třebíč jsme vystoupali po strmé a blátivě klouzavé cestičce na vyhlídkové místo Na Kostelíčku. Výstup byl hodně náročný, ale zdatnější turisté pomohli těm méně zdatným a blátivou klouzačku nakonec překonali všichni ve zdraví. Od rozhledny Na Kostelíčku byla vidět Třebíč, i když trochu v mlze. Pak sestup dolů do údolí. Blátivými cestami, kolem rozvodněných potůčků po vydatných deštích minulých dnů, jsme se dostali do obce Kracovice.

V Kracovicích bylo připravené občerstvení v bývalém statku. Posezení uvnitř bylo už obsazené, ale zima nebyla, tak pod střechou vjezdu do statku bylo dobře. Pro občerstvení se muselo dovnitř, ale ochotný organizátor nám vyšel vstříc a námi objednanou polévku, pivo a kávu nám osobně přinesl, abychom se nemuseli tlačit už tak v plné místnosti.

Z obce Kracovice zbýval k železniční zastávce v Borovině už menší úsek pochodu. Ten jsme absolvovali částečně v dešti, který netrval dlouho. Nikomu to nijak zvlášť nevadilo, protože to byla “teprve první přeháňka” z celého putování. Víceméně se počítalo s celodenním deštěm. Po celou dobu pochodu jsme procházeli blátivými cestami a na posledním úseku jsme si zablácené boty “umyli” pochodem v trávě. Kdo neměl nepromokavé boty, tak měl i jaro v botách. Cestou jsme také viděli rozvodněný potok, který zaplavil velkou část louky. Trochu mokří jsme zavčas došli na zastávku, odkud jsme odjeli do Jihlavy.

Celkem jsme našlapali necelých 12 km.

Zapsala Věra Veselá

Foto Věra a Jiří Veselí