Ze Šlapanova do Přibyslavi

Počasí z pátku na sobotu opět nebylo vůbec přívětivé. Ještě v brzkých ranních hodinách v sobotu 1. 4. 2023 dost silně pršelo, ale aprílovému počasí neuvěřilo 20 turistů, kteří se vydali společně vlakem do Šlapanova. Původně naplánovaná vycházka z Polné do Přibyslavi byla změněna z důvodu počasí a také změnou vedoucího vycházky. Za Petra, kterého stále ještě nepustí bolavé koleno, vycházku a rozhodnutí odkud se půjde, převzal František. Tak skupina 20lidiček vystoupila ve Šlapanově z vlaku. Zbývala asi čtvrthodinka do deváté hodiny. František nejprve vedl skupinu ke kostelu sv. Petra a Pavla, kde každou hodinu na věži hraje zvonkohra. Zvonkohru jsme si poslechli. Bylo to pěkné a příjemné zahájení vycházky.

Potom už nás čekala cesta po modré TZ směrem na Kněžskou. Dokonce se nepotvrdily předpovědi špatného počasí. Bylo polojasno a vysvitlo i sluníčko. Zastávku na návrší využili turisté, aby popřáli svému předsedovi Jirkovi k narozeninám a přiťukli si k jeho dvěma sedmičkám. Stvrdili oslavu sladkými řezy a pak pokračovali k Dlouhé Vsi.

Na okraji obce Dlouhá Ves obdivovali pěkně upravené okolí Rodinné farmy u Klementů. Majitel si svůj dům doslova vyšperkoval vlastnoručně vyřezávanými dřevěnými plastikami.

Poté skupina pokračovala dál k oboře Svatý Hubert. Jeleni byli vidět hodně v dálce a vzápětí celé stádo zmizelo kdesi za pahorkem.

Blátivá polní cesta byla trochu nepříjemná, ale nezbývalo, než dál šlapat směrem k Přibyslavi. Lesní úseky v údolí Jabloneckého potoka už byly bez bláta.

Krátké zastavení a odpočinek u Jablonecké nádrže. Přibyslav byla už na dohled.

Trochu krkolomný sestup na silnici a byli jsme v cíli našeho putování. Ještě potěšení pohledem na rozkvetlé zahrádky a voliéru s bažantem na kraji Přibyslavi.

Tady František vycházku ukončil, aby si turisté mohli podle možností a svého uvážení rozhodnout, jestli půjdou někam na oběd, nebo odjedou nejbližším vlakem domů.

Celková trasa vycházky měřila necelých 12 km.

Zapsala Věra Veselá

Foto Jiří Veselý a Jaroslava Zamrazilová