14. Slavnostní oheň na Čeřínku

Mezi lednové akce k uvítání nového roku patří vycházka na Čeřínek, spojená s ohněm. Zakladatel této vycházky Mirek Svatoš už mezi námi není, ale pochod trvá dál. Na Mirkovu památku jsme v roce 2021 přidali k názvu pochodu jeho jméno. Letošní už 14. SLAVNOSTNÍ OHEŇ NA ČEŘÍNKU – MEMORIÁL MIRKA SVATOŠE se konal v sobotu 21. 1. 2023.

Tento den už v noci nasněžilo několik centimetrů sněhu a ráno bylo dost větrné a obloha stále zatažená. Organizátoři Míša Svatošová a manželé Veselí s obavami sledovali vývoj počasí. Půjdou turisté do takového nejistého počasí na vrchol Čeřínku? 

Z nádraží ČD v Jihlavě přijelo vlakem do Kostelce 30 turistů. Pořadatelé byli spokojení. Vydali se po Zelené turistické značce vzhůru k Čeřínku. Šlo se pohodlně a pěkně pospolu. Na křižovatce u lípy se všichni seskupili, aby se společně vyfotili.  Cesta lesem byla oproti loňsku už bez zátarasů z větví po kácení kůrovcových stromů. 

U  turistické chaty už hořel oheň, o který se starali manželé Korbelovi. Velké překvapení čekalo pro skupinu přicházející z Kostelce. U ohně už bylo hodně turistů z jiných odborů a restaurace v chatě praskala ve švech, jak tam bylo plno. Obava, že nikdo nepůjde do nepříjemného počasí, se nenaplnila. Byli zde turisté i neturisté nejen z Jihlavy, ale také z Havlíčkova Brodu, Žďáru nad Sázavou, Telče, Humpolce, Třebíče, Českých Budějovic i dalších okolních obcí. Celkem se tu sešlo cca 145 lidiček. 

V restauraci byly připraveny pro příchozí tradiční pečená žebra. Lidé se bavili, zdravili se s přáteli, které třeba ještě letos neměli příležitost pozdravit k novému roku.

Odpočatí a nasycení turisté pomalu odcházeli. Někteří se vydali do Kostelce na vlak, někteří do Cerekve a jiní zase do Nového Hubenova na autobus. Ohýnek doplápolal a turistická chata ztichla. Zbyli tam jen ubytovaní. 

Organizátoři byli nadmíru spokojení nad průběhem akce. Počasí se nepokazilo. Celý den bylo sice pod mrakem, ale ranní vítr se utišil. Krajina zasypaná sněhem ukázala, že konečně přišla zima. V průměru asi 12km každý vtiskl své stopy do čerstvého sněhu.

Foto: V+J Veselí, J. Daňhel, J. Zamrazilová a P. Varhaníková