Rápotova podkova

Poslední zářijovou sobotu se sluníčko schovávalo za mraky, ale to bylo právě ideální počasí na výšlapy. Využili jsme pozvání do Rapotic na 1. ročník pochodu Rápotova podkova, který pořádal mladý odbor KČT Rapotice.

V sobotu 30. 9. 2023 se v Jihlavě na hlavním nádraží sešlo 10 turistů KČT,odbor Čeřínek Jihlava, aby odjeli do Rapotic, nejvýchodněji položené obce okresu Třebíč v Kraji Vysočina. Cesta vlakem s jedním přestupem a s dlouhým čekáním na další spoj byla zdlouhavá.

Z nádraží v Rapoticích na start pochodu v sokolovně byla asi kilometrová vzdálenost. Už při této malé rozcvičce jsme ocenili směrovky vlastního značení, které nás na start dovedly.

V sokolovně jsme se přihlásili k pochodu na 15 km. Každý z nás dostal plánek trasy s mapkou a tatranku na posilnění a vydali se podle červených fáborek na cestu. První úsek cesty byl pohodový. Byli jsme od brzkého rána už vyhladovělí, tak asi po hodině chůze jsme posvačili u pěkného stavení pod velkým ořešákem. Ještě kousek vedla pohodlná cesta, ale pak jsme se dostali dolů do údolí říčky Chvojnice a přešli na modrou TZ.

Několik kilometrů podél říčky přes Kozí hřbety začalo to správné dobrodružství. Pěšinky nahoru a dolů, protkané kameny a kořeny stromů, na strmých, až nebezpečných srázech, ale krásnou přírodou. Na konci modrého značení u soutoku říčky Chvojnice a Sudického potoku byl kontrolní bod s občerstvením. Mohli jsme si tady zakoupit pivo, limo a dokonce se tu vařil pravý kotlíkový guláš plný masa.

Po odpočinku na kontrole pokračovala už zase pohodová cesta. Brzy jsme se dostali do obce Sudice a následně do cíle v sokolovně v Rapoticích. V cíli nám pořadatelé připravili pamětní list, placku s logem pochodu a k zakoupení bohaté občerstvení. Potom jsme se rozloučili a odešli jsme na nádraží a absolvovali stejnou dlouhou cestu vlakem s přestupem v Třebíči.

Z pochodu v Rapoticích jsme byli trochu unavení z náročného terénu, ale spokojeni, že jsme to zvládli bez problému. Přece jen už nejsme nejmladší. Průměrně je nám přibližně 74 let. Přihlásili jsme se na trasu 15 km, ale celkem na start i na vlak od sokolovny a domů jsme našlapali 19 km.

Zapsala Věra Veselá

foto Jiří Veselý