Přepadení Jihlavy

Muzeum Vysočiny Jihlava pořádalo v sobotu 18. února 2023 Turistický pochod na trase Rokštejn – Jihlava aneb PŘEPADNEME JIHLAVU.

Už je to 621let, kdy se stalo, že Zikmund z Rokštejna se chtěl pomstít za potupu, která se stala jeho švagru Heřmanovi, který byl uvržen do obecního vězení za své zpupnosti. Zikmund společně se svými příbuznými a urozenými sousedy se usnesli, že dobudou a vyloupí město Jihlavu. O této události jsme si přečetli na letáčku k pochodu. V čase tohoto výročí se koná pochod na připomenutí této události.

Mnoho turistů se vydalo v sobotu 18. 2. 2023 ke zřícenině hradu Rokštejn, kde byl start pochodu.

I naši turisté Čeřínku v počtu asi 18 přijelo vlakem do Přímělkova a spěchali vzhůru na hrad.

Na startu u hradu Rokštejn jsme se přihlásili k pochodu, prozkoumali zříceninu a s dalšími turisty se vydali k obci Bítovčice, provázeni občasným mrholením, které bylo chvílemi přerušeno i skoupými slunečními paprsky. Z Bítovčic jsme pokračovali po cyklostezce do Luk n. Jihlavou do restaurace Kolnička, kde byla kontrola.

V restauraci si dali malé občerstvení a odešli na vlak do Jihlavy. Z nádraží jsme pokračovali na Masarykovo náměstí, a dále k bráně Matky Boží na hradební parkán, kde měl být cíl pochodu. Bohužel, při našem příchodu asi o půl třetí jsme zde nikoho nezastihli. Podle informace pracovníka na bráně jsme se dozvěděli, že tady někdo bude až okolo čtvrté hodiny. Docela nás to zklamalo.

Na naší trase jsme našlapali 11km.

Zapsal J. Veselý

Foto J. Veselý, J. Zamrazilová, F. Dörrer, P. Varhaníková