Okolo Velkého Meziříčí

Letošní mokré jaro pokračovalo sobotou 29. 4. 2023, kdy se na autobusovém nádraží v Jihlavě sešlo 29 turistů, aby společně odjeli do Velkého Meziříčí na vycházku, kterou naplánovala Maruška Nováková.

Ráno bylo příjemné, občas se snažilo i sluníčko, ale předpovědi počasí hlásily něco jiného. Téměř plný autobus směřoval k Velkému Meziříčí a všichni sledovali velký černý mrak, který se táhl za autobusem. Pan řidič byl v dobré náladě, tak zažertoval, že si ten mrak potáhne za autobusem až do našeho vystoupení, a pak že ho pustí. Všichni se tomu zasmáli a na zastávce v Meziříčí jsme vyprázdnili autobus a vydali se městem na plánovanou cestu. Ale po pár krocích začalo drobně pršet a déšť sílil, tak jsme se na chvíli schovali v průjezdě s příznačným názvem U Vody. Slova pana řidiče se vyplnila. 😄

Asi po čtvrt hodině se déšť částečně zklidnil, a my se vydali na naučnou stezku Údolím Oslavy a Balinky. Zahalení v pláštěnkách jsme pokračovali podle vody po cyklostezce k Mostišti. Mezitím přestalo pršet. Nad Mostištěm jsme si udělali krátkou zastávku na malou svačinku a vydechnutí. Cesta vedla téměř stále vzhůru do kopce. Zato se nám otevíraly hezké výhledy do kraje. I když bylo trochu mlhavo, stejně bylo co obdivovat.

Na místě U Tří křížů jsme se společně vyfotili a po deseti minutách další chůze jsme prošli pod nejstarším a historicky prvním, nejdelším a nejvíc vytíženým mostem na dálnici D1, která spojuje Prahu s Brnem.

Teď už jsme se přiblížili k městu. Prošli jsme kolem zámku, kde v zahradách a parku všechno kvetlo. Potěšili jsme se pohledem a pak došli do města Velké Meziříčí. Tady Marie rozpustila vycházku a velká skupina se rozdělila. Každý si vybral místo, kde chvíli posedí a popřípadě poobědvá. A v tu chvíli se spustil prudký déšť. Než byl čas odjezdu autobusu do Jihlavy, pršet přestalo.

Ve V. Meziříčí je několik nástupních zastávek, tak jsme se zase všichni postupně sešli v autobusu.

Celá dnešní trasa, trochu mokrá, ale krásná, měla 10 km.

Zapsala Věra Veselá

Foto Jiří Veselý, Jaroslava Zamrazilová a Pavla Varhaníková