Okolo Lipnice nad Sázavou

V oblasti kolem Lipnice nad Sázavou jsme už několikrát byli. Ale námi nenavštívených míst v okolí je ještě mnoho, a tak na sobotu 6. května 2023 naplánovala Eva Kumštárová vycházku do tohoto kraje.

Jako vždy sledujeme, jaké bude počasí, ale prognóza na sobotu byla zase špatná – na celý den deštivá. Přesto všechno, se na nádraží v Jihlavě sešli turisté, připraveni čelit dešti a blátu – nakonec, v poslední době nic výjimečného.

V Havlíčkově Brodě všichni přestoupili do autobusu a za necelou půlhodinku, provázenou deštěm, se ocitli na náměstí v Lipnici n. S. Tady Eva všechny přivítala a zároveň zjistila, že na vycházku povede 13 turistů.

Mezitím přestalo pršet a skupina se vydala po cyklostezce k rybníku Kamenná trouba. Tato oblast je chráněné území Přírodní rezervace se stejným názvem Kamenná trouba. Malé zastavení na gratulaci Karle k narozeninám, a pak cesta do obce Řečice. Mezitím se obloha neuvěřitelně začala čistit, dokonce vykukovalo sluníčko. Tmavými mraky se probojovalo nejprve spoře, ale čím dál víc se otevíraly výhledy do zdejšího nádherného kraje s dominantou hradu Lipnice.

V obci Řečice jsme si prohlédli Kostel svatého Jiří, zvonici a přilehlý hřbitov. V prostranství před Obecním úřadem jsme chvilku poseděli, a pak se vydali na cestu po zelené TZ do Kejžlice.

V Kejžlické hospůdce jsme si dali oběd a pokračovali směrem k Lipnici. Krátce se zastavili u samoty Pohodárna a obdivovali krásné výhledy

Závěr celého okruhu okolo Lipnice byl velice náročný. Po dobrém obědě výstup do dlouhého a prudkého kopce dal všem pořádně zabrat.

Po celkových 10km jsme na zastávce na náměstí počkali na autobus a v Havlíčkově Brodě opět přesedli na vlak a odjeli do Jihlavy.

Dnešní vycházka byla vzhledem k nečekanému krásnému počasí velmi příjemná. Za výběr trasy si Eva vysloužila pochvalu.

Zapsala Věra Veselá

Foto Jiří Veselý