Moravské Budějovice II – návštěva zámku

V loňském roce jsme absolvovali výlet do Moravských Budějovic do muzea na zámku. Tehdy jsme navštívili okruh o řemeslech. https://vyvoj.kct-cerinek.cz/moravske-budejovice-28-1-2023/ Expozice se všem moc líbila, a tak jsme si slíbili, že budějovický zámek bude naším cílem ještě jednou, a to bude prohlídkový okruh „Příběh města a zámku“.

V sobotu 18. května se vydalo 14 turistů KČT, odbor Čeřínek Jihlava vlakem do Moravských Budějovic. Přijeli jsme o půl 10 a cesta z nádraží do města k zámku je dlouhá necelý kilometr, tak akorát na čas objednané prohlídky. Po zakoupení vstupenek nás slečna průvodkyně přivítala a přiblížila historii zámku a Moravských Budějovic s osobnostmi, které pocházely z tohoto města, nebo které se zapsaly do dějin. Byl to například archeolog Jaroslav Palliardi, hudební nakladatel František Augustin Urbánek, historik František Jech, geolog a pedagog Emanuel Krška, plk. Ing. Miloslav Krška (absolvent gymnázia), filmový režisér a scénárista Ivo Novák (Dynastie Nováků) a další.

V muzeu jsme obdivovali vystavené lovecké zbraně a trofeje v pracovně hraběte Rudolfa Salma, ve vitrínách jídelny krásný porcelán a nábytek a další muzejní exponáty a v neposlední řadě dřevěný kočárek pro děti.

Prohlídka byla zajímavá a po skončení už nezbývalo mnoho času na vycházku po okolí. Vedoucí vycházky Jirka a rodák M. Budějovic cestou městem povídal o zajímavých domech a příběhy svého dětství. Také měl v plánu prohlídku parku u Gymnázia a pokračovat krátkou procházkou k rybníku Mastník, kde se většina dětí z okolí naučila bruslit. Jenže průchod byl uzavřen a obejít by trvalo déle, tak z tohoto záměru musel ustoupit. Měli jsme objednaný oběd a to bychom nestihli. V parku jsme tedy trochu odpočinuli a pak přešli do nedaleké restaurace Bowling Sport Bar, kde bylo příjemné posezení a už na nás čekal řízek s bramborovým salátem.

Po obědě jsme se rozhodovali o další pěší procházce, nebo dřívějšímu odjezdu. Rozhodli jsme se pro návštěvu cukrárny a odjezd.

Ukázalo se, že to bylo správné rozhodnutí, protože zanedlouho začalo pršet a všichni byli rádi, že nádraží je blízko. Tak se stalo, že jsme tentokrát za tuto sobotu ušli rekordní celé 3 km, snad ke spokojenosti všech.

Zapsala Věra Veselá

Foto J. Veselý,