Moravské Budějovice 28.1.2023

Podle kalendáře měla být vycházka do České Bělé, ale pro zaneprázdnění jejího vedoucího Petra, byla přesunuta o týden později. 

Náhradní vycházku v sobotu 28. ledna 2023 do Moravských Budějovic zorganizoval Jirka Veselý s Věrou.

Z nádraží ČD v Jihlavě odvezl vlak účastníky do přestupní stanice Okříšky. Teprve tady se zjistilo, jaký počet do Budějovic vlastně jede. Bylo nás 25.

V M. Budějovicích Jirka všechny přivítal a seznámil s programem. Nejprve bylo v plánu muzeum řemesel. Z nádraží na náměstí je to necelá čtvrthodinka a to byl přesně čas na desátou, kdy byla objednaná prohlídka. Muzeum se nachází na náměstí Míru v budově zámku. V muzeu jsou vystavena řemesla, která dnes už skoro zanikla. Sympatický průvodce PhDr. Petr Beránek nás provázel mezi exponáty a moc hezky se poslouchalo jeho zajímavé vyprávění např. o železářství, kloboučnictví, perleťářství, pilníkářství, pekařství, řeznictví a dalších řemeslech. Na závěr prohlídky v budově muzea řemesel nám ještě promítl dva krátké dokumenty o práci sedlářství a o výrobě šindelů.

Součástí muzea řemesel jsou Masné krámy, které jsou nedaleko náměstí. Po cestě okolo kostela sv. Jiljí nás pan průvodce informoval o zajímavosti okrouhlé patrové kaple – je to pozdně románský karner sv. Michala ze 13. století s kostnicí v přízemí.

Kousek odtud v Purcnerově ulici jsou Masné krámky. Pan průvodce odemknul velká zamřížovaná železná vrata a my jsme vstoupili do prostranství ve tvaru podkovy s dvanácti krámky, které byly postaveny v r. 1839 a sloužily až do 30. let 20. století. Dnes se v krámcích nenachází maso, ale jsou tu expozice různých řemesel. Všechno jsme si se zájmem prohlíželi, vyptávali se průvodce a také si zkoušeli různé úkoly, které jsou zde připraveny hlavně pro pobavení a poučení dětí. 

V dalším programu měl Jirka naplánovaný oběd v restauraci Bowling. Od Masných krámků jsme šli přes Fügnerovo náměstí (tzv. Prasečák). Jirka si zavzpomínal na svá dětská léta, když se po “Prasečáku” sáňkovalo. Krátkou procházkou jsme došli k restauraci a tam jsme se zahřáli čajem s “chladičem” a pochutnali si na řízku s bramborovým salátem. 

Potom už následovala konečně turistická část, při které jsme obešli město a opět Jirka, ale i Věra, kteří tady strávili dětská léta, vzpomínali a vyprávěli veselé historky z jejich života v “Buďovicích”. V průběhu vycházky někteří účastníci opustili skupinu a odešli na dřívější vlak.

Na závěr ještě zbylo trochu času, tak zbývající turisté navštívili cukrárnu U Tří koček a v chladném počasí dali zavděk horké kávě se zákuskem.

Téměř ve stejnou dobu odjížděl do Jihlavy autobus i vlak, tak se skupina rozdělila podle toho, jak se komu hodil příjezd do Jihlavy na vlakové nebo autobusové nádraží. 

Podle reakce zúčastněných se výlet líbil a mnozí navrhli, aby se udělal v teplejším období další výlet do Moravských Budějovic, tentokrát do  expozice historie města a zámku.

Turisté po Moravských Budějovicích našlapali 10 km.

zapsala Věra Veselá

Foto: V+J Veselí a J. Zamrazilová