Knyk – Pelestrov – Havl. Brod

V sobotu 11. března 2023 se na nádraží v Jihlavě sešlo 10 odhodlaných turistů, připravených statečně čelit nepřízni počasí. Už v noci foukal hodně silný vítr a k tomu se přidala vánice. Ráno nebylo lepší a navíc vlak, kterým jsme měli jet na plánovaný výlet do Nového Města, měl velké zpoždění. Padla otázka, zda tento výlet zrušit a jít domů, nebo vymyslet něco blíž a malou výpravu uskutečnit. S nadějí, že se počasí umoudří, se skupina rozhodla odjet nejbližším vlakem s tím, že se udělá nějaký okruh kolem H. Brodu.

V nádražní hale v Brodě se ještě dolaďovaly možnosti, a ze všech nápadů vyšel jako vítězný návrh odjet autobusem do Knyku a odtud dojít pěšky do Pelestrova – spíše do Pelestrovské hospůdky, a potom pěšky do Havlíčkova Brodu na vlak. Plán byl, autobus přijel, a my se brzy ocitli na zastávce Knyk – Osada. Nejprve po silnici, bičováni silným větrem a sněhem, jsme se dali směrem k Rozňáku. Odtud po MTZ, stále provázeni větrem a slabou chumelenicí, s menšími překážkami i s překročením potůčku, jsme nakonec došli k Pelestrovské hospůdce.

Bylo ještě příliš brzy, protože hospůdka měla otevírací dobu až asi za půl hodiny. Odvážili jsme se přijít ke vstupu a tam nás překvapila paní vedoucí restaurace. Trochu se divila, že jsme tam moc brzy, ale viděla naše prosebné a větrem ošlehané tváře, tak nás pozvala dál. Byli jsme za to rádi a byli bychom klidně v teple počkali, než by nás mohli obsloužit. Místo čekání jsme ale hned dostali nabídku teplé polévky, kterou skoro všichni přijali. Bylo nám tam moc dobře. Ani se nám nechtělo odcházet. Ale čas je neúprosný, tak jsme se vydali do Havlíčkova Brodu na vlak.

Hned u hospůdky jsme potkali dvě dívenky s koňmi. Takové milé setkání jsme si zdokumentovali a pak se dali na další cestu. U cedule hlásající Havlíčkův Brod jsme byli docela brzy, ale cesta k cíli – k nádraží byla ještě hodně dlouhá. Trvala něco přes hodinu. Ale byl čas. Vlak byl přistavený taky podle jízdního řádu. Až při jízdě nám pan průvodčí oznámil, že musíme v Dobroníně přestoupit do jiné soupravy. Bylo to z důvodu popadaných stromů kdesi na trati, ještě z noční vichřice.

Do Jihlavy jsme dojeli dobře.

S dnešní výpravou, původně takto neplánovanou, byli všichni spokojeni.

V “jarním” počasí vyšlapali cestičky ve sněhu i v blátě v délce téměř 12 km.

Zapsala Věra Veselá

foto V+J Veselí