Ke kapličce sv. Jiljí

Myslivecké sdružení Radošov pořádá každým rokem turistickou vycházku s cílem v kulturním domě Radošov. Letos se vycházka konala v sobotu 18. 3. 2023.Také náš odbor Čeřínek se na tuto akci do Radošova vydává. Výběr tras, tak i volba, odkud kdo půjde, je pro účastníky libovolná.Už v Jihlavě na nádraží bylo jasno, že do Radošova poputuje mnoho lidí, kteří budou postupně vystupovat na zastávkách různě vzdálených od Radošova. Někteří šli pěšky z Luk nad Jihlavou, jiní volili trasu třeba z Přímělkova, Bítovčic, či ze zastávky v Dolní Smrčné. My jsme si vybrali trasu právě z Dolní Smrčné. S námi tady vystoupilo ještě mnoho turistů z jiných odborů Vysočiny.

Počasí bylo konečně jarní. Trochu foukal vítr, ale to neubralo náladě turistů. Všichni spěchali do Radošova, kde byl slíbený zvěřinový guláš. Z minulých let bylo jasné, že se máme na co těšit.Nejprve jsme se vydali z Dolní Smrčné vzhůru po modré TZ k Pavlovskému mlýnu. Potom po neznačené cestě jsme došli ke kapličce sv. Jiljí. Krátká zastávka a pak už jen kousek do obce Radošov a do Kulturního domu.

Obava, že tu moc místa k sezení nebude, se naplnila. Naše asi 19členná skupina se musela rozdělit a po chvíli hledání si každý to místečko přece jen našel. Zvěřinový guláš, pivo, kafe a další nápoje byly k mání ke spokojenosti turistů. Někteří využili možnosti zakoupit si domů zvěřinový salám a klobásy.

Čekala nás ještě asi pětikilometrová cesta na vlak, tak jsme s časovým předstihem opustili Kulturní dům v Radošově. Na doporučení pořadatelů jsme si ještě vyšlápli na Bílou horu. Tady jsme se potkali s turisty z Havlíčkova Brodu, kteří odcházeli z Radošova chvíli po nás. Zamávali jsme si – my nahoře, oni zatím ještě dole.

Potom jsme pokračovali jarní přírodou do Přímělkova na zastávku. Po celkových 12km jsme chvíli počkali, než přijel vlak a spokojení jsme se vrátili do Jihlavy.

Zapsala Věra Veselá

Foto Jiří Veselý, František Dörrer, Pavla Varhaníková