Cestami Oktaviána Strádala za opečeným špekáčkem

V první podzimní den, v sobotu 23. 9. 2023 pořádal KČT, odbor Humpolec již 48. ročník pochodu nazvaný „Cestami Oktaviána Strádala za opečeným špekáčkem“.

Již delší dobu jsme se tohoto pochodu nezúčastnili, a proto byl zařazen do našeho kalendáře.

V ten den se na jihlavském nádraží sešlo 14 turistů a společně odjeli do Humpolce.

Po vystoupení z vlaku v Humpolci jsme šli k místu startu v klubovně KČT, odbor Humpolec. Zde jsme zvolili trasu 13 km. Obdrželi jsme mapku trasy a vydali se na pochod.

V parku Stromovka bylo první zastavení u pamětní desky legendárního Hliníka a u Hujerovy švestičky. Další cesta vedla po ČTZ směrem na Světlický dvůr a pokračuje až k silnici vedoucí do Rápotic. Zde jsme opustili ČTZ a přišli do obce Světlice. Po projití obcí odbočujeme k rybníku Hadina. Od rybníka vede cyklostezka až k závodišti Zlatá podkova a po vozíčkářské trase k rybárně. Po MTZ kolem Školního statku jsme se dostali na vrchol ke zřícenině hradu Orlík. Krátká zastávka na hradě a potom již z kopce k cíli na hřiště nad židovským hřbitovem.

V cíli byl pro účastníky pochodu připravený oheň na opečení špekáčku, který každý účastník dostal s pěkným pamětním listem. Příjemnou atmosféru doplňovala country skupina Kolibřík.

Nastal čas odejít k vlaku. Rozloučili jsme se s pořadateli a vydali se na cestu k nádraží. Po cestě jsme navštívili informační centrum pivovaru Bernard a litovali, že není otevřena rozhledna pivovaru.

Za příjemného, ještě skoro letního počasí jsme našlapali 16 km.

Zapsal: J. Veselý

foto: V + J Veselí