52. Měřínská padesátka

Klub českých turistů Jiskra Měřín pořádal v sobotu 3. června 2023 cykloturistickou akci “Měřínská padesátka”. Že je to již tradice, dokládá skutečnost, že se letos konal 52. ročník. I pro nás čeřínkovské turisty je to taková tradice, protože se téměř vždy účastníme. Pěší turisté i cykloturisté.

Na startu u fotbalového hřiště TJ Jiskra v Měříně se sešlo 5 našich cykloturistů, aby absolvovali cyklotrasu na 40 km.

Po příjezdu k hřišti bylo jasné, že bude velká účast. Parkoviště na kola bylo téměř zaplněné a na přihlášení ke startu se vytvořila fronta. Dlouho jsme neváhali a vydali se podle navržené trasy na cestu.

Z Měřína jsme jeli do Kameničky, Kamenice a kamenitou cestičkou a loukou se dostali na první kontrolu u Bítovčic. U kontroly jsme se chvilku zdrželi. Osvěžili se nabídnutou chladnou šťávou a potom se dali směrem na Luka nad Jihlavou, do Vysokých Studnic. Přes Věžnici do Nadějova, Jersína a Černou jsme dojeli zpět do Měřína. Na kratší trasu, která vedla současně s tou naší, se vydávaly rodinky s malými dětmi, které jsme my předjížděli a nás zase stále předjížděli rychlíci – mladí sportovci. Tak se na trasách míjely cykloturisté různých věkových skupin a výkonností.

V cíli jsme dostali diplom za účast a upomínkové drobnosti a masážní Alpu od sponzora. Ještě od pořadatelů nás čekalo pohoštění – gulášová bramborová polévka s chlebem. Byla výborná. Každý účastník si ještě mohl koupit grilovanou klobásu, pivo, limo, kávu atd. Využili jsme některých nabídek a počkali na naše pěší turisty, kteří už byli také blízko cíle.

Deset našich pěších turistů přijelo do Měřína autobusem a vybrali si trasu na 15 km: Z Měřína na Chlumek, Kameničku a zpět do Měřína.

Fotky z jejich cesty poskytly H. Belatková a J. Zamrazilová.

V cíli se pěší sešli s cykloturisty a sdělili si zážitky z cesty. Někteří spěchali, tak odjeli nejbližším autobusem. Ostatní jeli autobusem do Jihlavy později. Cyklisté naložili svá kola na auta a odjeli také.

Den se zase vydařil. Bylo slunečno, i když trochu chladno.

Od pořadatelů jsme se dozvěděli, že se celkem zúčastnilo 1 725 pěších i cykloturistů.

Zapsala Věra Veselá

Foto V+J Veselí