33. Pochod ke Dni Země

Oslav ke Dni Země probíhá každoročně mnoho. Jednu z nich pořádá městys Větrný Jeníkov, ZŠ Větrný Jeníkov a KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Letošní 33. ročník pochodu ke Dni Země se konal v sobotu 22. dubna 2023.

Na zastávce MHD u Motorpalu v Jihlavě se sešlo 11 turistů, aby objednaným autobusem odjeli do Větrného Jeníkova, kde k nim přistoupili turisté i příznivci přiměřeného pohybu z Větrného Jeníkova a okolí. Celkem 51 účastníků a 5 psů vystoupilo v obci Dobrohostov.

Tady všechny přivítal hlavní organizátor Jiří Palán a seznámil s trasou pochodu, která podle jeho slov měřila 100 honů.

Velká skupina se vydala na pochod. Procházela prosluněnou krajinou, asfaltovými cestami i místy ještě blátivými polními a lesními cestami rozježděnými těžkou technikou v důsledku kůrovcové kalamity. Nepěkné blátivé úseky vyvážily nádherné pohledy do krajiny. Vysočina je tu malebná a nějaký ten zdolaný vrchol je tu za odměnu.

Zajímavým úsekem byla část u Pejchalova mlýna. Cesta chatovou osadou je vyšperkovaná vtipnými cedulkami a lidovými výtvory, včetně žebravé báby a dědka.

Potom lesní cesta vedla k obci Skorkov. Před obcí byla odbočka na polní cestu, po které se skupina dostala na nejvyšší vrchol v okolí. Na louce byl společně připraven ohýnek a všichni si tu mohli opéci donesený buřtík.

Odpočinek na sluníčku byl příjemný, ani se nikomu nechtělo zvedat a pokračovat v další cestě. Ta potom pokračovala k obci Skorkov. Od Skorkova se odbočilo směrem k dálnici na lesní cestu i necestu s polomy a tady turisty čekala nejnáročnější část pochodu. Přes dálnici samozřejmě přecházet nelze a jediný průchod na druhou stranu vede betonovým průlezem sloužícím k odvodnění. Tuto překážku všichni úspěšně absolvovali.

Od dálnice už byla cesta pohodlná, ale stále většinou do kopce a přes Zbinohy už zbýval jen kousek do cíle do Větrného Jeníkova. V cíli na městečku si někteří za odměnu dali výbornou zmrzlinu, někteří se vydali hned do svých domovů a Jihlavští, pokud neměli jiný odvoz, tak navštívili restauraci a počkali si na autobus.

Celková trasa pochodu měřila 13 km.

Všichni si užili po delší době krásný jarní den s teplotami až letními.

Zapsala Věra Veselá

Foto Jiří Veselý