17. Eurovýšlap Znojmo – Retz

Jedna z akcí k zahájení turistické sezóny se konala pod záštitou starostů města Znojma a města Retz pod názvem EUROVÝŠLAP Znojmo – Retz.

Letošní 17. ročník pochodu startoval 13. května ve Znojmě.

Často se náš KČT, odbor Čeřínek Jihlava tohoto pochodu účastní. V sobotu ráno, opět s mokrou předpovědí počasí, se na nádraží v Jihlavě sešlo 17 našich turistů a vlakem jeli do Znojma. S přestupem v Okříškách nastal ale problém. Vlak měl poruchu, a tak byl přistaven náhradní autobus, který všechny cestující dovezl do Grešlového Mýta a odtud se pokračovalo vlakem do Znojma, ale s patřičným zpožděním. Situace se zkomplikovala. Nestihli jsme ve Znojmě autobus, kterým jsme chtěli jet do Popic, abychom si trochu zkrátili 18km trasu do Retzu. Další autobus jel později, tak se 4 turisté vydali na dlouhou trasu hned a ostatní si počkali na autobus. Mezitím si vyplnili čas procházkou po městě a pozdějším autobusem jeli z časových důvodů až do Hnanic.

Jen krátký úsek cesty byl od autobusové zastávky do 1. kontroly pochodu s občerstvením se sklenkou dobrého vína ve vinařské obci Hnanice. Tady jsme se dlouho nezdrželi a hned pokračovali po žluté TZ na Horecký kopec. Procházeli jsme oblastí vinic, které se teprve probouzely, aby vydaly na podzim svou sladkou úrodu. Většinou vedla cesta do kopce až na vyhlídku Heiliger Stein. Počasí nebylo na vyhlídky úplně ideální, ale byli jsme rádi, že se opět nevyplnila předpověď téměř celodenního deště. Pršelo jen v době, kdy jsme cestovali autobusem. Z vyhlídky byly trochu zamlžené pohledy na Moravu i na Rakousko. I tak se nám okolní krajina líbila. Je jiná, než u nás na Vysočině.

Od Heiliger Stein nás přiložená mapka od pořadatelů vedla k městu Retz. Stále vinice, stále hezké výhledy. Tradičně jsme si udělali kratičkou zastávku nad Retzem u skupiny borovic. Do Retzu zbýval poslední úsek cesty. Na náměstí před radnicí jsme pořídili společné foto. Uvnitř v cíli pochodu jsme si vyzvedli Pamětní list a občerstvili se dobrým ovocným moštem. Tady jsme taky zjistili, že bychom mohli stihnout dřívější vlak do Znojma. Původně jsme s tím ani nepočítali, ale při troše snahy se to podařilo. Sotva jsme nastoupili, do minutky se vlak rozjel.

Ve Znojmě před odjezdem vlaku si někteří vyplnili čas v nádražní restauraci pozdním obědem.

Vlakem jsme pak s přestupem v Okříškách dojeli spokojení do Jihlavy.

Na trase pochodu a po městě Znojmo jsme nachodili celkem 12 km.

Zapsala V. Veselá

Foto J. a V. Veselí