15. Hvězdicový výstup na Čeřínek

V červnu bývá mnoho akcí a mezi ně patří i náš výstup na Čeřínek. Letos to byl již 15. ročník Hvězdicového výstupu na Čeřínek, Memoriál Františka Srdínka. Cíl výstupu je vždy u turistické chaty na Čeřínku. A letos má chata významné 100. výročí.

Právě 17. 6. 1923 byl položen základní kámen pro turistickou chatu, která byla uvedena do provozu již 2. září 1923. Tehdejším předsedou Turistického spolku Čeřínek byl Mg. Ph. František Srdínko.

Dřevěná chata 16. ledna 1934 do základů vyhořela a vzápětí byla postavená zděná chata, která byla dokončena a předána veřejnosti 9. 9. 1934. Tato chata sloužila veřejnosti do 80. let 20. století. V roce 1984 už byla tak poničená, že tehdejší majitel ČSTV Jihomoravského kraje ji rozhodl zlikvidovat a na místě postavit chatu novou. Nová chata byla uvedena do provozu v roce 1989 a v dubnu 1991 byla i s malou chatou z roku 1913, která stojí vedle, vrácena do majetku KČT Čeřínek Jihlava. Od té doby chata stojí v podobě, jakou známe dnes.

(Informace jsem čerpala ze Sborníku ke 100. výročí vzniku KČT Čeřínek Jihlava, který v roce 2020 sepsala Míša Svatošová.)

V sobotu 10. 6. 2023 od rána připravovali 4 pořadatelé vše potřebné na příchod účastníků Hvězdicového výstupu na Čeřínek. Zatažená obloha nevěstila žádné slunečné počasí. Spíše se všichni obávali deště. Kolem desáté hodiny přišel první účastník. Po chvíli přicházeli další jednotlivci a rodiny s dětmi z různých výchozích míst. Také přijelo 5 našich cyklistů, kteří jeli z Jihlavy. Pěší turisté “Čeřínku” přišli z Kostelce.

Každý účastník v cíli obdržel Pamětní list a dřevěnou placku s motivem turistické chaty s připomínkou 100. výročí vzniku turistické chaty na Čeřínku. Ještě každý dostal velký špekáček k opečení na připraveném ohýnku a dobrůtky, které připravily členky odboru. V restauraci na chatě byla možnost oběda a občerstvení.

V poledne se ukázalo na chvilku i sluníčko. To ale netrvalo dlouho a obloha se zlověstně zatáhla. Cyklisté i pěší se rychle vydávali na zpáteční cestu, aby nezmokli.

Další turisté už nepřicházeli. Také už byl čas ukončení na stanovišti před chatou.

Pořadatelé sbalili svůj stánek těsně před tím, než začalo pršet.

Akce byla u konce. Celkem se zúčastnilo 60 turistů. Nebylo to mnoho. Možná některé odradilo nejisté počasí, nebo nabídky jiných lákavých akcí, kterých v červnu probíhá velké množství. Ale ti co přišli, byli spokojeni, stejně jako pořadatelé Míša, Eva, Věra a Jirka.

Zapsala Věra Veselá

Foto Jiří Veselý, Jitka Lavičková a Pavla Varhaníková a archiv KČT, odbor Čeřínek Jihlava